Dziewczyna.

Metody pracy

Każdy człowiek jest inny, biorąc pod uwagę płeć, wiek czy intensywność i głębokość problemów. W swojej pracy staramy się dostosowywać metodę tak, aby każdemu pomóc jak najlepiej.

Psychoterapia psychodynamiczna

 

Psychoterapia psychodynamiczna oparta jest na założeniu, że przyczyną objawów psychopatologicznych są nieuświadomione popędy, tłumione wewnętrznie, które mogą manifestować się w życiu pacjenta w niezdrowej formie. Polega ona na uświadamianiu sobie prawdy o sobie. Człowiek poprzez współpracę z terapeutą dowiaduję się o sobie często nowych rzeczy. Zaczyna rozumieć siebie oraz poznaję prawdziwe przyczyny swojego postępowania. Podnosi swoje poczucie własnej wartości oraz wychodzi z poczucia winy. Dzięki temu człowiek będzie mógł dokonywać bardziej świadomych i wolnych wyborów.
Metoda ta jest skuteczna się głównie w leczeniu zaburzeń nerwicowych, lękowych, emocjonalnych, a także depresji. Terapia psychodynamiczna prowadzona jest zazwyczaj długoterminowo.

Psychoterapia systemowa

 

Celem terapii systemowej jest poprawa relacji między osobami w związku lub w rodzinie. Funkcjonując w relacjach z innymi każdy człowiek jest częścią swoistych systemów, które wpływają na jego stan psychiczny i emocjonalny. W systemie człowiek ma pewną określoną pozycję i odgrywa konkretną rolę. Dotyczy to szczególnie rodziny, a także środowiska pracy czy środowiska szkolnego. W momencie, kiedy system nie działa prawidłowo często najważniejsze jest usprawnienie komunikacji, wprowadzenie zasad i nakreślenie struktury lub wyjaśnienie przyczyn określonego zachowania. Możliwa jest również psychoterapia systemowa indywidualna, zwykle w sytuacji, gdy jednostka systemu czuje się przytłoczona wspólną odpowiedzialnością i chce samodzielnie o sobie decydować.
Czas trwania terapii jest uzależniony od problemu. Może trwać zarówno kilka tygodni, jak i kilka lat.

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

 

Terapia poznawczo-behawioralna (ang. CBT) jest podejściem terapeutycznym i metodą leczenia zaburzeń psychicznych takich jak: depresje, napady paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lęk społeczny, schizofrenia, stres pourazowy, zaburzenia odżywiania. Niektóre z nich to choroby cywilizacyjne, z którymi boryka się wielu z nas. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest redukowanie dystresu psychicznego (stresu negatywnego, szkodliwego) oraz zachowań nieprzystosowawczych za pomocą zmiany procesów poznawczych. W myśl głównych założeń tego nurtu, zachowania są w znacznej mierze efektem naszego myślenia, z kolei interwencje poznawcze i behawioralne mogą doprowadzić do pożądanych zmian w rozumowaniu, odczuwaniu i zachowaniu. 


Terapia schematów

 

Terapia schematów jest nowym podejściem terapeutycznym, zdobywającym coraz większą popularność. Wywodzi się z nurtu poznawczo-behawioralnego, jednak przy okazji czerpie z innych podejść terapeutycznych, m.in.: nurtu psychodynamicznego, Gestalt oraz teorii przywiązania. Głównym celem terapii schematów jest pomoc pacjentom w zaspokajaniu potrzeb emocjonalnych oraz wykształcenie u nich zdrowych wzorców funkcjonowania. Stosowana jest w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia osobowości, ale także z osobami doświadczającymi przewlekłych problemów emocjonalnych jak np. depresja, lęki, zaburzenia odżywania, niska samoocena oraz trudności w relacjach z innymi ludźmi. 


Socjoterapia

 

Socjoterapia jest formą oddziaływania terapeutycznego, polegającą na wykorzystaniu wpływu środowiska społecznego, pozytywnego oddziaływania grupy społecznej, a także interakcji społecznych. Aby socjoterapia przyniosła oczekiwane rezultaty, niezbędne jest stworzenie atmosfery pozbawionej konfliktów, w której pacjent czuje się w pełni komfortowo. Osoba korzystająca z socjoterapii przyswaja wiedzę, a także uczy się zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Dodatkowo, uczy się rozpoznawać swoje emocje, poznaje mechanizmy uzależnienia, zdobywa nowe umiejętności. Dzięki terapii społecznej umie w prawidłowy sposób rozwiązywać konflikty. W trakcie zajęć z terapeutą pacjent kształtuje poczucie własnej wartości, uczy się pełnienia określonych ról społecznych.